Partnerství v(ersus) manželství

01.03.2020

Svatební sezóna u nás byla letos zahájena krásným symbolickým gestem. Manželský pár se po několika letech rozhodl obnovit své manželské sliby a přijmout Boží požehnání svého vztahu.

Velmi bych přála všem manželům, aby si dokázali zachovat vzájemnou blízkost, sounáležitost a porozumění, jaké pociťovali kdysi při vstupu do manželství.

Častokrát se stává, že partneři sklouznou po svatbě až příliš do svých nových rolí "manžele" a "manželky" a zapomenou, že jsou vlastně v první řadě partnery.

Chybně se domnívají, že se od nich vyžaduje a očekává, aby se chovali seriózně, vydělávali peníze, zabezpečovali své hnízdo, uklízeli, vařili, vychovali děti... a pak, když děti vyletí z hnízda, a někdy i mnohem dříve, zjišťují, že sami sebe uzavřeli do jakéhosi vězení, které si však vytvořili zcela sami a vědomě, a které se zpravidla nelíbí ani jednomu z nich.

Každý člověk touží po dokonalém vztahu, po dokonalé lásce. I vaše drahá polovička. Po lásce, která, jak praví Bible, nepočítá křivdy, nemá radost ze špatnosti, je laskavá, odpouštějící, nezávidí a nevychloubá se. Taková láska má naději. A pokud alespoň zčásti podobná láska svedla dva lidi dohromady, je vždycky možnost se k této lásce, i po letech, vrátit a navázat na ni.

Základem zdravého manželství je být partnery. Zachovat si vzájemnou otevřenost, svobodnou důvěru, sdílení, úctu a ochotu ke kompromisům. A především si uchovat snahu a touhu přibližovat se neustále dokonalosti partnerské lásky.

Hezky se to čte, hůře se to uvádí ve skutečnost. Ale přece jenom existuje jedna konkrétní rada: vezměte svou manželku či manžela na rande, třeba jen na kafe, na pivo, na čaj, na výstavu, na koncert, na vlak do Prahy, na dort do cukrárny, na houby, na projížďku městskou hromadnou dopravou.... běžte kamkoliv spolu (nejlépe někam, kde se bude líbit vám oběma) bez dětí, babiček, tchýní a dalších příbuzných. Běžte jen sami dva a naplňujte svůj partnerský život společnými zážitky. A když občas k tomu ještě uvaříte, vynesete odpadky nebo si pohrajete s dětmi, bude vaše manželství šťastné. Mám to odzkoušeno.

Děkuji na závěr manželům Parmovým za krásné a smysluplné zahájení svatební sezóny, děkuji snoubencům Frankovým, kteří mě inspirovali k tomuto textu a především děkuji svému muži, který mě neustále trpělivě připomíná, že vaření, děti a práce nejsou všechno.